ВИКОРИСТАННЯ ФУНКЦІЙ ЧУТЛИВОСТІ ДЛЯ КОНТРОЛЮ ЗАТОРІВ В ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖАХ

10.36994/2707-4110-2019-1-22-07

Торошанко Я. І., к.т.н., Державний університет телекомунікацій, Київ, Україна. toroshanko@ukr.net Якимчук Н. М., Луцький національний технічний університет, Луцьк, Ук-раїна. selepyna@ukr.net

телекомунікаційна мережа, функція чутливості, нейронна мережа, динамічна система, управління чергою, затор, перевантаження, передбачення стану черги

Розглянута схема контролю заторів з використанням зворотного зв’язку по знаку функції чутливості продуктивності телекомунікаційної мережі. Знак чутливості продуктивності (цільової функції) надає оптимальний напрям для налаштування швидкості джерела даних. Найбільш поширеною схемою контролю двійкових повідомлень зворотного зв’язку про можливі перевантаження мережі є виявлення і установка біта затору на основі довжини черги вхідних пакетів. Основна перевага схеми на основі черг є її низька складність: довжину черги можна контролювати за допомогою одного лічильника. Проте, цей метод може створювати великі черги в мережевих вузлах. Виявлення створеного затору повинно затриматися на певний час, необхідний для створення черги. Аналогічно, виявлення рішення затору також затримується на певний час, необхідний для оброблення черги. Для визначення знаку функції чутливості продуктивності телекомунікаційної мережі запропоновано використання простої нейронної мережевої моделі динамічної системи. Розроблений алгоритм оптимального управління забезпечує формування керуючого сигналу таким чином, щоб вихід системи відповідав як можна ближче заздалегідь встановленим характеристикам мережі. Запронована модель для багатокрокового передбачення стану черги. Результати моделювання запропонованої схеми показують, що схема на основі чутливості має кращу продуктивність в порівнянні зі звичайною схемою черги вибору порога. Схема на основі функції чутливості дає менші коливання в розмірі черги і швидкостях джерела. Причому, коливання суттєво не відрізняються, навіть якщо існують великі зміни в швидкостях обслуговування вузьких місць черги в телекомунікаційній мережі чи її фрагментах.