THE INFLUENCE OF FOREST VEGETATION ON THE RADIO COMMUNICATION CONDITIONS OF THE WIRELESS MODULES ZigBee

UDC 621.396

DOI 10.36994/2707-4110-2019-2-23-02

Vаlentin Popov, Dr.hab.phys., professor, Riga Technical University, Riga, Latvia, popovs@latnet.lv

Abstract. This paper, ased on the results of experimental studies of the influence of forest vegetation on the transmission of digital signals in a radio channel for ZigBee technology, testifies that there is a zone (with a radius of about 50 m), within which the influence of forest on the loss of packet information does not occur, is suggested: 1) an empirical calculation model for the linear attenuation coefficient, at this its numerical value for the frequency 2.4 GHz is estimated as to amF = 0.5215 dB/m, which is practically close to the value amF  = 0.5 dB/m. as per Recommendations ITU-R P.833.6., 2) empirical expression determining the dependence of the working attenuation of a radio signal in forest vegetation as the function of the operating frequency and the distance between the transmitting and receiving stations.

Keywords: wireless modules in sensor networks, forest vegetation, attenuation co­efficient, working attenuation.

ВПЛИВ ЛІСОВОЇ РОСЛИННОСТІ НА СИСТЕМУ РАДІОЗВ'ЯЗКУ

ПРИ РОБОТІ БЕЗДРОТОВИХ МОДУЛІВ ZigBee

Попов В.І., д.ф-м.н, проф., Ризький технічний університет, Рига, Латвія

Анотація. У статті, викорисовцючи результати експериментальних досліджень впливу лісової рослинності на передачу цифрових сигналів в радіоканалі для технології ZigBee, підтверджується наявність зони (з радіусом близько 50 м), в межах якої вплив лісу на втрату пакетної інформації не відбувається. Пропонується:

1) емпірична модель обчислення для лінійного коефіцієнта ослаблення, при його чисельному значенні для частоти, 2,4 ГГц 0.5215 дБ/м;

2) емпіричний вираз, що визначає залежність робочого ослаблення радіосигналу в лісової рослинності від робочої частоти і відстані між передавальною і приймальною станціями.

Ключові слова: бездротові модулі в мережах датчиків, лісова рослинність, коефіцієнт ослаблення, робота.

Автор: